1.Dr. P. Mannar Jawahar
Vice Chancellor
Karunya Institute of Technology and Sciences , Coimbatore.
Chairperson
2.Rev.Fr.Dr.Ignasimuthu, S.J. M.Sc., M.Phil,Ph.D., D.Sc
St.Xavier's College
Palayamcottai,Tirunelveli.
Member (Nominee of Chancellor)
3. Mr. P. Michael Vetha Siromony, IAS
No.716, Purva Grandbay Marine Drive
Ernakulam, Kerala.
Member (Nominee of Chancellor)
4.Dr.A.Francis Julian, Ph.D
Senior Advocate – Supreme Court of India
New Delhi.
Member (Nominee of Chancellor)
5.Dr.Rajendra B.Lal, Ph.D,
Vice Chancellor
Sam Higginbottom Institute of Agriculture Institute, Allahabad.
Member (Nominee of MHRD)
6.Mr.Samuel Paul Dhinakaran
Trustee - KERT.
Karunya Educational and Research Trust,Coimbatore.
Member (Nominee of KERT)
7.Dr. D. George Washington,
Director,Knowledge Data Center,
Anna University, Chennai.
Member (Nominee of KERT)
8.Dr.James J Gnanadoss,
Chairman,
Sir Robert Stanes Educational Institutions,Coimbatore.
Member (Nominee of KERT)
9.Dr.Indra Rajasingh,
Professor / Dean,
School of Advanced Sciences,Vellore Institute of Technology,Chennai.
Member (Nominee of KERT)
10.Dr.G.Prince Arulraj,
Dean (E&T),
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member (Dean’s Category)
11.Dr.G.J.Samathanam,
Director (R&D),
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member (Dean’s Category)
12.Prof. Dr. S.J. Kingsley,
Professor,
Chennai.
Member (Professor's Category)
13.Dr.D.Tensing,
Director (QAA),Professor /Civil Engineering
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member (Professor's Category)
14.Dr.R.Elijah Blessing,
Registrar,
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member Secretary
Dr. P. Mannar Jawahar
Vice Chancellor
Chairperson
Dr.E.J.James,
Pro-Vice Chancellor (R & C)
Member
Dr. Ridling Margaret Waller
Pro-Vice Chancellor (QS)
Member
Dr.R.Elijah Blessing
Registrar
Secretary
Dr. G. Prince Arulraj
Dean (E&T)
Member
Dr. C. Joseph Kennady
Dean (SSAMM)
Member
Dr.Sajan Kurien
Dean (SAB)
Member
Dr.Sundari Edwin
Dean (KSN)
Member
Dr. A. John De Britto
CoE
Member
Dr. Tensingh
Director (QAA)
Member
Dr. James J Gnanadoss
Director (Health Science and Health Care)
Member
Dr. K R S Krishnan
Director (Innovation,Incubation and Entrepreneurship)
Member
Dr. Evelyn Brindha
Director (Center for Online and Distance Education)
Member
Dr.G.Hemalatha
HoD/Civil
Member
Dr.L.Godson Asirvatham
HoD/Mechanical
Member
Dr.G.Jims John Wessley
HoD /Aerospace
Member
Dr.J.Immanuel Johnraja
HoD /Computer Science
Member
Dr.A.Immanuel Selvakumar
HOD /EEE
Member
Dr.D.Nirmal
HoD /ECE
Member
Dr.S.Thomas George
HoD /Biomedical
Member
Dr.P.Rajalakshmy
HoD /Robotics
Member
Dr. Jibu Thomas
HoD /Biotechnology
Member
Dr.Jenita Thinakaran
HoD /Agriculture
Member
Dr.K.Thangavel
HoD /FPE
Member
Dr.C.Mayilswami
HoD /WI
Member
Dr.S.Rajesh
HoD /Applied Physics
Member
Dr.A.Samson Nesaraj
HoD /Applied Chemistry
Member
Dr.I.V.Muthu Vijayan Enoch
Technology Head (Centre for Nanoscience & Genomics)
Member
Dr. C.Samuel Joseph
HoD (Commerce & Intl.Trade) &HoD (Mgt. Studies)
Member
Dr.P. G. Sunanda Bhagavathy
HoD /Criminology
Member
Dr. Ranjith Jeba Thangiah
HoD /Digital Sciences
Member
Dr.A.Hepzibah Christinal
Professor & Prog.Coord
Member
Dr.Dinesh Peter
Head (IASTE & Head International Affairs)
Member
Dr.S J Vijay
Academic Research
Member
Prof.S.E.Vinodh Ewards
Head CTC
Member
Professors other than the Heads of the Departments
Dr. M O Kurian,
Prof/Agriculture
Member
Dr. R Nandhakumar,
Prof/Chemistry
Member
Dr. Madhu Ganesh
Prof / Aerospace
Member
Dr.D Jude Hemanth
Prof / ECE
Member
Dr.M Nesa Sudha
Prof/ECE
Member
Dr.E Grace Mary Kanaga
Prof/CSE
Member
Dr.Anthea Washington
Prof/MBA
Member
Dr.V M Berlin Grace
Prof/Biotechnology
Member
Dr.Elizabeth Amudhini Stephen
Prof/Maths
Member
Dr.E Sofia Juliet
Prof/Nursing
Member
Two Associate Professors from the departments other than the Heads of the Departments by rotation of seniority
Dr. X Anitha Mary
Associate Professor/Robotics
Member
Dr.Rituja Upadhyay
Associate Professor/FPT
Member
Two Assistant Professors from the departments other by rotation of seniority
Dr. Sneha Gautam
Assistant Professor/Civil
Member
Dr. A S Ratna Kumar
Assistant Professor/Aerospace
Member
Extenal Members Nominated by Vice Chancellor (Educationists)
Dr. David Koilpillai Qualcomm Institute Chair Professor,
EE Department
Dean(Planning)
IIT Madras,Chennai.
Dr.K.Arul Prakash Associate Professor,
Department of Applied Mechanics,
Indian Institute of Technology, Madras.
Dr.G.L.Samuel Associate.Professor,
Manufacturing Engineering Section,
Indian Institute of Technology, Madras.
Dr.K.V.Peter Former Vice Chancellor,
Kerala Agriculture University P O Mannuthy.
Nominated by Vice Chancellor (Experts)
Mr.Newin Durai Associate Vice President,
Infosys, Chennai
Mr.Michael Jayasingh, M/s.Eagle Osteon Technologies
Chennai.
Dr.Ben John TO at AppNexus Greater,
New York City Area, USA.
Dr.D.Thomas Scientist – G, DRDO, Kochi
Mr.P.Jeyasingh COO, Jasmin Info Tech., Chennai.
Mr.Joseph Reginald M/s.Power Builders Pvt.Ltd, Chennai.
Note: The representation of different categories shall be only through rotation and not through election
1.Dr. P. Mannar Jawahar
Vice Chancellor
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Chairperson
2.Professor Dr. G. D. Yadav,
FTWAS,FNA,FNASc,ChE,FIChemE(UK)
Vice Chancellor and R.T. Mody Distinguished Professor,
J.C.Bose National Fellow (DST-GoI),
Institute of Chemical Technology,
(Deemed University under Section 3 of UGC Act 1956; formerly UDCT/UICT)
Nathalal Parekh Marg,
Matunga,Mumbai-400019.
Member(Nominee of UGC)
3.Dr. S. P. Thyagarajan,
(Former Vice Chancellor of Madras University),
Chancellor
Avinashilingam Institute of Home Sceince and Higher Education,
Coimbatore.
Member (Nominee of Chancellor)
4.Prof. Dr. Paul C. Salins,
Medical Director & Vice President
Mazumdar Shaw Cancer Center
Narayana Hrudayalaya Multi Specialty Hospital,
Bangalore - 560099.
Member (Nominee of Chancellor)
5.Dr. E.J.James
Pro-Vice Chancellor(R & C)
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member
6.Dr. Ridling Margaret Waller
Pro-Vice Chancellor(QS)
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member
7.Dr. R. Elijah Blessing,
Registrar,
Karunya Institute of Technology and Sciences,
Karunya Nagar, Coimbatore - 641 114.
Member (Nominee of BoM)
8.Dr.D.Tensing
Director (QAA)
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Professor's Level Nominees of Chancellor
9. Dr.Immanuel Selvakumar,
HoD /EEE
Member
10. Dr.G.Hemalatha ,
HoD /Civil
Member
11. Dr.J.Dominic ,
Chief Librarian
Member
12. Prof.S.E Vinodh Ewards
Head /CTC
Member
13. Er. K. Christopher Gunasingh,
Chief Engineer(C&M)
Members Nominees of Chancellor
14.Mr.J.Jebasingh,
Personal Secretary to Registrar
Members Nominees of Chancellor
1.Dr.P. Mannar Jawahar
Vice Chancellor
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Chairperson
2. Mr.Athisayamani Asirvatham,
Administrative Officer,
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member
3. Mr.Samuel Paul Dhinakaran,
Trustee - KERT,
Karunya Educational and Research Trust,Coimbatore.
Member
4.Dr.R.Elijah Blessing,
Registrar,
Karunya Institute of Technology and Sciences, Coimbatore.
Member
5.Mr. B.J.A. Baskaran,
Chennai.
Member
6. CA Joseph Amulraj,
Finance Officer,
Member Secretary
1.Dr. P.Mannar Jawahar
Vice Chancellor
Chairperson
2.Dr. Ridling Margaret Waller
Pro-Vice Chancellor
Senior Administrative Officers
3. Dr. E.J. James
Pro-Vice Chancellor (R&C)
4. Dr. R. Elijah Blessing
Registrar
5. Dr. A. John De Britto
Controller of Examinations
6.Dr. G. Prince Arul Raj
Engineering and Technology
Deans
7. Dr. Sajan Kurian
School of Agriculture and Biosciences
8. Dr. C. Joseph Kennady
School of Sciences, Arts, Media and Management
9.Dr. C. Samuel Joseph
Management Studies and Commerce
Faculty Nominees
10. Dr. Kumudha Raimond
Computer Science and Engineering
11. Mr. S. E. Vinodh Ewards
Head - CTC
12. Dr. D. Jude Hemanth
Electronics and Communication Engineering
13. Dr. R. Nanda Kumar
Chemistry
14. Dr. S.J. Vijay
Co-ordinator Academic Research
15. Dr. S. Kavitha
Biosciences and Technology
16. Dr. S. Devaraj Arumainayagam
Associate Professor, Govt. Arts College, Coimbatore
Nominee from Local Society
17.Ms. A. Josephine Atchaya
PRK20EC1007
Student Nominees
18. Mr. Mathew Shelton
PRK19MS1053
19.Ms. Angeline Grace
URK18CS090
20.Mrs. Sweety Jose
EEE Department, PSG College of Technology
Alumni Nominees
21.Dr. S. Immanuel Alex Pandian
Electronics and Communication Engineering
22.Mr. P. Jeyasingh
Chief Operating Officer, Jasmin Infotech, Chennai
Employer’s Nominee
23.Dr. L. S. Jeyagopal
Managing Director, Mithran Structures, Coimbatore
Nominee from Industry
24.Dr. S. Vincent Sam Jebadurai
Civil Engineering
IQAC Co-ordinator
25. Dr. D. Tensing
Civil Engineering
Director - QAA